Wygląd pochwy po porodzie, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć na ten temat

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Niestety po porodzie Twoja pochwa może zmienić swój wygląd. Nie dla każdej świeżo upieczonej mamy jest to komfortowa sytuacja. Szczególnie w przypadku, gdy po porodzie chce możliwie szybko wrócić do życia erotycznego. Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat tego, jak zmienia się wygląd pochwy po porodzie, przeczytaj poniższy wpis.

Poród, czyli dużo skrajnych emocji

Wiele kobiet wyczekuje ciąży, a następnie nie może doczekać się porodu. Jednak spora część ma także dużo obaw, które towarzyszą przyjściu na świat nowego człowieka. Nic w tym dziwnego. Jest to całkowicie naturalne, że pojawiają się skrajne emocje. Jeśli i Ty takie posiadasz lub masz już ten okres za sobą, daj sobie czas, na ich przeżycie.

Część z tych emocji wiąże się ze strachem przed porodem i radością z pojawienia się dziecka. Niektóre jednak mogą dotyczyć obaw dotyczących wyglądu ciała. Zarówno w przypadku nadmiaru skóry na brzuchu, jak i wyglądu pochwy po naturalnym porodzie. Chęć powrotu do dotychczasowego życia seksualnego może wiązać się ze stresem. To także jest naturalne. Poród jest sporym obciążeniem dla organizmu każdej kobiety, także dla jej pochwy. Jednak czy są powody do paniki?

Co dzieje się z Twoją pochwą po porodzie?

To, jak zachowuje się Twój organizm po porodzie, z czasem ulega zmianom. Jeśli martwisz się tym, że aktualny stan pozostanie z Tobą już na zawsze, daj sobie trochę czasu. Emocje muszą się uspokoić, a pochowa - zregenerować. W końcu poród naturalny jest nie lada wyczynem.

Pochwa jest bardzo elastyczna i rozciągliwa. To dlatego, że jest ona przewodem mięśniowo-błoniastym. To sprawia, że dziecko jest w stanie się przez nią przedostać na świat, często bez większego problemu. Jednak może to także sprawić, że stanie trochę luźniejsza, niż była do tej pory. Jest wiele czynników, które mogą na to wpłynąć. Między innymi długość porodu, a także wielkość noworodka.

Kiedy pochwa powinna się zregenerować?

Od momentu porodu do zakończenia połogu, Twoja pochwa może być luźniejsza. Jest to mniej więcej okres od 6 do 8 tygodni. Po tym czasie wszystko powinno wrócić do normy. Twój organizm ma wówczas czas na to, by przywrócić narządom rozrodczym wcześniejsze rozmiary i ciasność.

Wygląd pochwy po porodzie

Oprócz tego, że Twoja pochwa może zmienić się w odczuciu, to poród ma wpływ także na jej wygląd. W większości przypadków chodzi o jej kształt. W szczególności jest to widoczne wtedy, gdy podczas narodzin dziecka krocze zostało nacięte, a następnie zszyte. Taki zbieg często ułatwia poród, jednak może odbić się na tym to, jak wyglądają Twoje okolice intymne.

Gdy pochwa uległa nacięciu lub też niestety pęknięciu, a potem została zszyta, mogą występować na niej siniaki. Te jednak szybko znikają. Czasami pojawiają się na niej również zgrubienia, ale jest to rzadsze. Nie musi to jednak być defekt, który pozostanie z Tobą na zawsze. W tym przypadku organizm także może potrzebować więcej czasu, aby uporać się ze zmianami.

Powrót do życia seksualnego po urodzeniu dziecka

Jak widzisz, nawet jeśli dojdzie do zmiany wyglądu pochwy, z czasem wszystko wróci do normy. To także dobra wiadomość dla Ciebie, jeśli zastanawiasz się, czy ponowne uprawianie seksu z partnerem będzie sprawiało Ci przyjemność. Zdecydowanie tak!

Ćwiczenia przyspieszające regenerację pochwy

W niektórych przypadkach, gdy pochwa jest zbyt długo rozciągnięta, można wspomóc jej szybszy powrót do normalnego wyglądu. Warto, abyś wówczas zaczęła ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Są to inaczej zwane mięśnie Kegla. W tym celu musisz zaciskać mięśnie pochwy oraz odbytu na mniej więcej 10 sekund. Czynność tę powinnaś powtarzać — zacznij od kilku razy. Z czasem możesz zwiększać liczbę powtórzeń, gdy poczujesz, że mięśnie się wzmacniają. Wtedy możesz wykonać takich zaciśnięć nawet trzydzieści.

Jest to na tyle dobre ćwiczenie, że możesz je wykonywać będąc dosłownie wszędzie. Nie widać, gdy to robisz, dlatego jesteś w stanie zaciskać mięśnie pochwy, siedząc w domu na kanapie, stojąc na przystanku czy czekając w kolejce do urzędu. Koniecznie wypróbuj tego sposobu, a po kilku tygodniach poczujesz różnicę — szczególnie w łóżku.

Ćwiczenia z akcesoriami erotycznymi

Jeśli masz trochę czasu rano lub wieczorem, przed pójściem spać, możesz ćwiczyć mięśnie Kegla także w inny sposób. Przydadzą Ci się do tego odpowiednie akcesoria erotyczne. Wykorzystaj w tym celu wibrator lub kulki gejszy. Jeśli nie posiadasz tego typu przedmiotów, znajdziesz je w naszym sklepie.

Ćwiczenia z zabawkami erotycznymi polegają dokładnie na tym samym, co bez nich. Jednak niektórym kobietom łatwiej jest zaciskać mięśnie pochwy, gdy mają w niej jakiś przedmiot. Użyj więc wibratora lub kulek i gdy będą w środku, zaciskaj mięśnie na kilka sekund. Powtarzaj tę czynność w kilku seriach.

Mamy nadzieję, że uspokoiliśmy Cię i wygląd pochwy po porodzie nie będzie Ci więcej spędzał snu z powiek. Dodatkowo liczymy na to, że zaproponowane przez nas ćwiczenia sprawdzą się i poczujesz ulgę, gdy Twoje życie intymne powróci do normy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl